Facebook.html
top of page

Historia tego miejsca

About

Wytwórnia wódek, wulkanizacja czy sklep kolonialny?
Co te branże mogą mieć ze sobą wspólnego? Ano bardzo wiele, można do tego dołożyć jeszcze gastronomię i sklep ze śrubami i narzędziami. To wszystko łączy historia kamienicy przy ulicy Kazimierza Brodzińskiego 3 w Krakowie.
Monkey Wawel.jpg

Dom przy Brodzińskiego 3

W sercu Starego Podgórza, na rozstaju dróg, obecnie ulic Staromostowej i Brodzińskiego znajduje się jedna z najciekawszych budowli tego dawnego austriackiego miasta. Jednak historia kamienicy przy ul. Brodzińskiego 3 sięga o wiele dalej, a mianowicie XVII wieku. Wówczas był to budynek parterowy, z rozłożystym potężnym dachem, na wzór dawnych zajazdów. Nic dziwnego, bo najstarsze przesłanki mówią o mieszczącym się tutaj paśniku dla koni, gdzie kupcy i podróżni mogli nakarmić i napoić swoje zdrożone zaprzęgi. Kilka wieków później, bo w połowie ubiegłego stulecia w tym samym miejscu świadczono „podobne” usługi, jednak już dla zmotoryzowanych – znajdował się tu bowiem zakład wulkanizacyjny.

Wydawać by się mogło, że to wystarczająco barwna historia, to jednak nie wszystko. >>> czytaj więcej

IMG_4476.JPG

Dawny sklep "metalowy"

Według zapisów archiwalnych dawnymi laty w budynku mieścił się sklep kolonialny, w innym okresie zaś odbywało się tu wytwarzanie wódek i likierów, a także wytwórnia konserw rybnych, gdzie pakowano do puszek ryby przypływające do Krakowa barkami po Wiśle.  Niezapomnianym do dzisiaj przez mieszkańców Podgórza był sklep „metalowy”, gdzie w latach 1981 – 2017 można było zakupić wszystko począwszy od śrubki i nakrętki.

Obecnie cały parter kamienicy, która została nadbudowana w XIX wieku,  zajmują trzy restauracje, w tym Monkey Business.

Niepotwierdzone źródła twierdzą, że w przeszłości znajdowała się w tym miejscu gospoda.

IMG_4476.JPG
>>>more
bottom of page