Facebook.html
 

Historia tego miejsca

About

Wytwórnia wódek, wulkanizacja czy sklep kolonialny?
Co te branże mogą mieć ze sobą wspólnego? Ano bardzo wiele, można do tego dołożyć jeszcze gastronomię i sklep ze śrubami i narzędziami. To wszystko łączy historia kamienicy przy ulicy Kazimierza Brodzińskiego 3 w Krakowie.
Monkey Wawel.jpg

Dom przy Brodzińskiego 3

W sercu Starego Podgórza, na rozstaju dróg, obecnie ulic Staromostowej i Brodzińskiego znajduje się jedna z najciekawszych budowli tego dawnego austriackiego miasta. Jednak historia kamienicy przy ul. Brodzińskiego 3 sięga o wiele dalej, a mianowicie XVII wieku. Wówczas był to budynek parterowy, z rozłożystym potężnym dachem, na wzór dawnych zajazdów. Nic dziwnego, bo najstarsze przesłanki mówią o mieszczącym się tutaj paśniku dla koni, gdzie kupcy i podróżni mogli nakarmić i napoić swoje zdrożone zaprzęgi. Kilka wieków później, bo w połowie ubiegłego stulecia w tym samym miejscu świadczono „podobne” usługi, jednak już dla zmotoryzowanych – znajdował się tu bowiem zakład wulkanizacyjny.

Wydawać by się mogło, że to wystarczająco barwna historia, to jednak nie wszystko. >>> czytaj więcej

IMG_4476.JPG

Dawny sklep "metalowy"

Według zapisów archiwalnych dawnymi laty w budynku mieścił się sklep kolonialny, w innym okresie zaś odbywało się tu wytwarzanie wódek i likierów, a także wytwórnia konserw rybnych, gdzie pakowano do puszek ryby przypływające do Krakowa barkami po Wiśle.  Niezapomnianym do dzisiaj przez mieszkańców Podgórza był sklep „metalowy”, gdzie w latach 1981 – 2017 można było zakupić wszystko począwszy od śrubki i nakrętki.

Obecnie cały parter kamienicy, która została nadbudowana w XIX wieku,  zajmują trzy restauracje, w tym Monkey Business.

Niepotwierdzone źródła twierdzą, że w przeszłości znajdowała się w tym miejscu gospoda.

IMG_4476.JPG